"The purpose of the annual National Championship Regatta of the Ensign Class Association is to determine the National Champion of the class by competition among the leading skippers who represent the Ensign Class Association fleets."

ECA Rules, Part III, 1.

 

"The Pearson Perpetual Ensign Trophy, symbolic of the Class Championship, shall be awarded to the winner of the annual National Championship Regatta."

ECA Rules, Part III, 3.A

YEAR CHAMPION LOCATION # BOATS
2016 Bud Brown Mattapoisett, MA 29
2015 Gary Woodruff Niantic, CT 40
2014 Tom La Belle   Pentwater, MI 43
2013 Bud Brown   Barnegat Bay, NJ 29
2012 Tom La Belle   Marquette, MI 39
2011 Jonathan Baker   Canandaigua, NY 44
2010 Zeke Durica   Cedarville, MI 38
2009 Mark Swanson   Huntington, NY 29
2008 Greg Eiffert   Niantic, CT 35
2007 Dick Torpey   Barnegat Bay, NJ 28
2006 Brian Simkins   Cleveland, OH 35
2005 Greg Eiffert   Nyack, NY 35
2004 Vince Morvillo   Newport, RI 41
2003 Dean Snider   Houston, TX 26
2002 Dick Torpey   Barnegat Bay, NJ 44
2001 Thom Hering   Huntington, NY 39
2000 Benz Faget   Canandaigua, NY 49
1999 Thom Hering   Niantic, CT 43
1998 Dean Snider   Menominee, MI 37
1997 Tom La Belle  Nyack, NY 47
1996 Tom La Belle  Mentor, OH 24
1995 Cai Svendsen   Barnegat Bay, NJ 32
1994 Charles Shoemaker, Jr.  Huntington, NY 28
1993 William & Benz Faget Houston, TX 28
1992 Greg Eiffert   Canandaigua, NY 44
1991 William Faget   Noroton, CT 27
1990 William Faget   Wolfeboro, NH 23
1989 William Faget   Newport, RI 28
1988 Dean Snider   Barnegat Bay, NJ 34
1987 Dean Snider   Rocky RiverOH,  24
1986 Charles Shoemaker Jr.  Huntington, NY 39
1985 Charles Morse Jr.  Newport, RI 25
1984 Wayne Bush   Barnegat Bay, NJ 26
1983 Henry Spingler   Bristol, RI 32
1982 Charles Shoemaker Jr.  Mentor, OH 28
1981 Michael Medeiros   Groton, CT 37
1980 Michael Medeiros   Newport, RI 39
1979 David McClintock   Holland, MI 34
1978 Robert Curtis   Riverside, CT 48
1977 Rollin Whyte   Newport, RI 47
1976 Clark Thompson Jr.  Houston, TX 21
1975 Clark Thompson Jr.  Holland, MI 33
1974 Robert Jones   Newport, RI 41
1973 Michael Medeiros   Falmouth, ME 34
1972 Merle Hallett   Riverside, CT 37
1971 Raymond Westcott   Milwaukee, WI 25
1970 Rollin Whyte   Bristol, RI 45
1969 Albert Weiser   Stoningron, CT 45
1968 Marvin Kapilow   Greenwich, CT 44
1967 Benjamin Bryon Jr.  Mamaroneck, NY 35
1966 James Fulton   Falmouth, ME 30
1965 George Brazill   Larchmont, NY 35
1964 James Fulton   Larchmont, NY 28
1963 George Brazill   Larchmont, NY 31
1962 John O'Connell Larchmont, NY 16